Latest News

    Main menu
    Does your business want to sponsor the fair? We are currently selling large poly-carbonate signs to be located outside the Grandstand until October. Please call 735-2344 for more information.
    • Monday Events Tractor Pull - Grandstand Poultry/Rabbit Show - Showbarn Arena Queen Contest…

      +-
    • Tuesday, July 18th: Sponsored by  7:30 a.m.            4-H Swine Show -  Livestock…

      +-
    • Wednesday Events     Hog Wrestling - Grandstand Cattle/Sheep Shows - Showbarn Arena Kiddie Tractor…

      +-
    • Thursday Events     JB Crockett Country Concert - Grandstand Tickets are available at…

      +-
    • Friday Events     Motocross - Grandstand Auction - Showbarn Arena     Daily Sponsor - German…

      +-
    • Saturday Events   Motocross - Grandstand   Daily Sponsor - Duke Energy

      +-
    Second Menu
    Visit Our Social SitesFacebook
    Knox County Fair2017 4-H Grand Champions& Reserve Grands Champions

    2017 4-H Grand Champions& Reserve Grands Champions

    AEROSPACE:                                    Grand Champion                            Jordan Gardner

    Reserve Grand Champion            John Richards

     

    AUTOMOTIVE:                    Grand Champion                            None

    Reserve Grand Champion

     

    BICYCLE:                                Grand Champion                            None

    Reserve Grand Champion

     

    CAKE DECORATIONG:       Grand Champion                            Madison Black

    Reserve Grand Champion            Addyson DeLisle

     

    CARD MAKING:                   Grand Champion                            Lacey Newton

    Reserve Grand Champion            Emily Gartner

     

    CAT POSTER:                       Grand Champion                            Morgan Carter

    Reserve Grand Champion            Emma Stanczak

     

    CHILD DEVELOPMENT:     Grand Champion                            Kyli Petty

    Reserve Grand Champion            Gwenyth Hayes

     

    COLLECTIONS:                    Grand Champion                            Briley Utt

    Reserve Grand Champion            Jordan Soderling

     

    COMPUTER:                         Grand Champion                            Madison Black

    Reserve Grand Champion

     

    CONSTRUCTON TOYS:      Grand Champion                            Cole Garner

    Reserve Grand Champion            Jacob Almy

     

     

    CONSUMER CLOTHING:   Grand Champion                            None

    Reserve Grand Champion

     

    CORN:                                    Grand Champion                            Lillee Cardinal

    Reserve Grand Champion            Harlee Keller

     

    CREATE-A-MIX                    Grand Champion                            JaleighLaBrec

    Reserve Grand Champion            Shaylin Hill

     

    CUPCAKE DECORATING:  Grand Champion                            Emily Miller

    Reserve Grand Champion            Daisee Cardinal

     

    DOG POSTER                       Grand Champion                            Shelby Shaw

    Reserve Grand Champion            JaeleeMurry

     

    ELECTRICITY:                        Grand Champion                            Nolan Hays

    Reserve Grand Champion            Baxter Dellinger

     

    ENTOMOLOGY:                  Grand Champion                            Hope Sydow

    Reserve Grand Champion            Grayson Keller

     

    FARM SCENE:                      Grand Champion                            Robert Jones

    Reserve Grand Champion            Katelyn Hedge

     

    FASHION DESIGN:             Grand Champion                            Tessa Church

    Reserve Grand Champion            McKinly Williams

    FINE ARTS:                           Grand Champion                            Emily Maxwell

    Reserve Grand Champion            Ella Hayes

     

    FLORICULTURE:                  Grand Champion                            Evelyn Crowley

    Reserve Grand Champion            Lauren McCrary

     

     

    FOODS:                                 Grand Champion                            Daniel Sydow

    Reserve Grand Champion            Salena Dellinger

     

     

    FOOD PRESERVATON:      Grand Champion                            Harlee Keller

    Reserve Grand Champion            Bethany Keasling

     

    FORESTRY:                           Grand Champion                            Madison Black

    Reserve Grand Champion            Nicole Sterling

     

    GARDEN:                              Grand Champion                            Logan Hughes

    Reserve Grand Champion            Daisee Cardinal

     

    GARDEN EDUCATIONAL: Grand Champion                            Sam Downen

    POSTER

     

     

    GENEALOGY:                       Grand Champion                            Shelby Shaw

    Reserve Grand Champion            Jordan Gardner

     

    GEOLOGY:                            Grand Champion                            Nicole Sterling

    Reserve Grand Champion            Alexis Hudanich

     

    GIFT WRAPPING:               Grand Champion                            Kaitlyn Thomas

    Reserve Grand Champion            Lillee Cardinal

     

    HEALTH:                                Grand Champion                            Nicole Sterling

    Reserve Grand Champion            Lucy Sheren

     

    HOME ENVIRONMENT:    Grand Champion                            Emma Elkins

    Reserve Grand Champion            Antiemont Newsome

     

    MICROWAVE COOKING:  Grand Champion                            Emily Myers

    Reserve Grand Champion            Madison Lavely

     

    MODEL CRAFTS:                 Grand Champion                            Abbi Marsh

    Reserve Grand Champion            Austin Wagoner

     

     

    NEEDLE CRAFTS:                 Grand Champion                            Katie Daugherty

    Reserve Grand Champion            Honey Duncan

     

     

    OTHER CRAFTS:                  Grand Champion                            Macey Hazelman

    Reserve Grand Champion            Grayson Keller

     

    PHOTOGRAPHY:                 Grand Champion                            Lacey Newton

    Reserve Grand Champion            Morgan Beard

     

    POULTRY POSTER              Grand Champion                            Emily Williams

    Reserve Grand Champion

     

    POTATOES:                          Grand Champion                            Logan Hughes

    Reserve Grand Champion            Honey Duncan

     

    RABBIT POSTER                  Grand Champion                            Katelyn Hedge

    Reserve Grand Champion            Emily Williams

     

    RECYCLING:                          Grand Champion                            Jenna DeCoursey

    Reserve Grand Champion            Nicole Sterling

     

    SCRAPBOOKING:                Grand Champion                            Katie Keller

    Reserve Grand Champion            Ella Hays

     

    SEWING:       3-7                  Grand Champion                            Kaelyn Rode

    Reserve Grand Champion            Tori Candler

     

    SEWING:       8-12               Grand Champion                            Alyssa Candler

    Reserve Grand Champion            Abigail Sydow

     

    SEWING (Non-Wearable)            Grand Champion                            Jada Berryman-Pigg

    Reserve Grand Champion            Jillian Hostetler

     

    SEWING FOR FUN: Grand Champion                            Raine Elliott

    Reserve Grand Champion            Danica Dunn

     

    SHOOTING SPORTS:          Grand Champion                            Robert Jones

    Reserve Grand Champion            Graydon McDowell

     

    SOIL & WATER:                   Grand Champion                            Rhett Sheren

    CONSERVATION                 Reserve Grand Champion

     

    SOYBEANS:                          Grand Champion                            Jake McCormick

    Reserve Grand Champion            Luke McCormick

     

    SPORT FISHING:                 Grand Champion                            Carter Shaw

    Reserve Grand Champion            Antiemont Newsome

     

    PHYSICAL SPORTS:                        Grand Champion                            Dylan Petty

    Reserve Grand Champion            Nicole Sterling

     

    TOMATOES:                         Grand Champion                            Kyndall Quarterman

    Reserve Grand Champion            Lillee Cardinal

     

    VETERINARY SCIENCE:      Grand Champion                            Josephine Hayes

    Reserve Grand Champion            Katelyn Hedge

     

    WATERMELONS:                Grand Champion                            Danica Dunn

    Reserve Grand Champion            Graydon McDowell

     

    WEARABLE ART:                 Grand Champion                            Hannah Smith

    Reserve Grand Champion            Emily Maxwell

     

    WEATHER:                            Grand Champion                            Nicole Sterling

    Reserve Grand Champion            Abigail Sydow

     

    WHEAT:                                Grand Champion                            Chloe Decker

    Reserve Grand Champion            Jake McCormick

     

    WILDLIFE:                             Grand Champion                            Nicole Sterling

    Reserve Grand Champion            Abigail Sydow

     

     

    WOODWORKING:             Grand Champion                            Baxter Dellinger

    Reserve Grand Champion            Jacob Almy

     

    CAT SHOW:                          Grand Champion                            Madison Winemiller

    Reserve Grand Champion            Trinity Clinkenbeard

     

     

    DOG OBEDIENCE:              Grand Champion                            Paris Robinson

    Reserve Grand Champion            MykaylaCouchenour

     

    DOG AGILITY:                      Grand Champion                            Trey Minnich

    Reserve Grand Champion            Alexis Ravellette

     

    TRACTOR DRIVING:           Grand Champion                            Jacob Dillon

    JUNIOR                                  Reserve Grand Champion            Augustus Rusch

     

    TRACTOR DRIVING:           Grand Champion                            Ryan Long

    SENIOR                                  Reserve Grand Champion            Alexis Rusch

     

    LAWN & GARDEN              Grand Champion                            Mitchell Risley

    TRACTOR, JUNIOR             Reserve Grand Champion            Tucker Risley

     

    LAWN & GARDEN              Grand Champion                            Jacob King

    TRACTOR, SENIOR

     

    LAWN & GARDEN ZERO   Grand Champion                            Jacob Misiniec

    RADIOUS JUNIOR               Reserve Grand Champion            Cole Smith

    FASHION REVUE                 Grand Champion                            Kaelyn Rode

    JUNIOR                                  Reserve Grand Champion            Jada Berryman-Pigg

     

    FASHION REVUE                 Grand Champion                            Alyssa Candler

    SENIOR                                  Reserve Grand Champion            Ariel DeMotte